Stavba rodinného domu

Když se v našich hlavách zrodí myšlenka, kterou je stavba rodinného domu, je potřeba si zajistit a uvědomit spoustu nezbytných záležitostí. Kromě financí na vlastní stavební pozemek a samotnou realizaci rodinného domu, budeme potřebovat návrh domu od architekta a projekt rodinného domu od projektanta.

Realizace rodinného domu se neobejde bez stavebního dozoru, který bude sledovat průběh stavby a korigovat ji v souladu s navrženou projektovou dokumentací. Stavba rodinného domu lze provádět i svépomocí, ale aby byla bez závad, je lepší přenechat odborné práce profesionálům v oboru. Při stavbě rodinného domu dochází ke kombinaci klasických osvědčených materiálů s moderními technologiemi.

Po vydání stavebního povolení nic nebrání v realizaci rodinného domu. Naším cílem může být stavba domu svépomocí, v případě, že chceme ušetřit finance, ale obětovat spoustu času. Nebo může stavba rodinného domu probíhat prostřednictvím stavební firmy. Pokud chceme zařídit bydlení kompletně o A do Z, sjedná se tzv. stavba rodinného domu na klíč.

U investorů bývá nejoblíbenější volba realizace rodinného domu pomocí subdodávek, což znamená, že se projekt stavby rozdělí do více částí, které následně realizují různé firmy. Například jedna firma provádí hrubou stavbu včetně základů a druhá se zaměří na střechu a pokládku střešní krytiny. Třetí firma si vezme na starost zateplení domu. A tímto způsobem se na každou specifickou část domu najme zvláštní odborná firma.

Postup při stavbě rodinného domu:

  1. Návrh domu
  2. Projekt rodinného domu
  3. Zařízení stavebního povolení
  4. Provedení základů (hydroizolace, odpady, zateplení podlahy)
  5. Hrubá stavba rodinného domu
  6. Provedení rozvodů, jako je voda, elektřina a odpady
  7. Zastřešení objektu (a s tím související zateplení, střešní krytina, střešní okna, komín)
  8. Osazení oken a dveří
  9. Aplikace zateplovacího systému

To by byl ve zkratkovité podobě postup při stavbě domu. Poté následuje další fáze na pracích v interiéru rodinného domu. Aby se mohli provádět například vnitřní omítky, je potřeba dokončit rozvody elektřiny a vody. Tyto práce je lepší nechat na starost profesionálům a specialistům v oboru.

Aby byl postup stavby rodinného domu v souladu se všemi normami a zároveň splňoval všechny požadavky určené projektem, měli bychom zajistit stavebně-technický dozor, který na prováděné práce dohlédne.

Tip: Máte zájem o projekt rodinného domu? Doporučujeme TOJAKO ateliér.